‹ ŽURNALAS

Gera žinia vaikus auginančioms šeimoms – mokestinė lengvata už auklių paslaugas

2019.07.24

Tiems, kurie baiminasi, jog auklės paslauga yra neįperkama, įstatymų leidėjai parengė ir staigmenų. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, nuo 2019 metų įsigalioja galimybė taikyti naują gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvatą ir susigrąžinti pinigų už vaikų priežiūros paslaugas.Užsisakius auklytę per www.gegute.lt yra galimybė pasinaudoti šia lengvata ir susigrąžinti iki 400 Eur kasmet.

Dilema

Auklė – tai dar vienas šeimos narys, kuris imasi prižiūrėti didžiausią tėvų turtą – vaiką. Todėl, suprantama, kad tėvai siekia išsirinkti pačią geriausią auklę. Bet vien deklaruojamos meilės vaikams nepakanka, kad auklė būtų gera. Tam, kad išsirinkti geriausią, tėveliams tenka perversti visą eilę skelbimų, aprašymų, sekti rekomendacijas. Daugelis bet kokios auklės nenori, o kokybiškos paslaugos verčia plačiai atverti piniginę. Tad, vaikus auginančios šeimos neretai sprendžia dilemą – grįžti į darbą, o vaiko priežiūrą patikėti auklytei, ar vaikus prižiūrėti patiems, atsisakant bent kelerius metus iš eilės savo karjeros. Kaip žinia, geros auklės paslaugos neretai kainuoja tiek, kad įvertinus gaunamą darbo užmokestį, vaiką auginančiai šeimai ne visuomet yra įkandama ši paslauga. Auklė atsakinga už vaiką ir jo gerovę kol tėvų nėra šalia, tad pasitikėjimas jos darbu yra būtina sąlyga sėkmingam bendradarbiavimui. Vaikai susižeidžia, kartais nutinka neplanuotų įvykių. Auklei svarbu išlikti ramiai ir suvaldyti situaciją. Bendravimas su vaiku visuomet reikalauja kūrybingumo. Pradedant žaidimais ir baigiant kasdienėmis situacijomis. Auklei svarbu suvokti, koks ypatingas vaidmuo jai teko – būdama kartu su vaiku, ji gali įtakoti jo gyvenimą. Todėl didelė reikšmė turėtų būti teikiama vaiko poreikių atliepimui, jo augimui ir pozityviam pokyčiui. Natūralu, kad su vaikais dirbantis geras specialistas nori gauti orų atlygį už savo paslaugas, nes jis atiduoda visą širdį vaikams, kuriuos prižiūri.

Alternatyva tradicinėms auklėms

Internetinė platformawww.gegutė.ltyra puiki alternatyva tradicinėms auklių paslaugoms, padedanti racionaliai spręsti vaikų priežiūros problemas. Tai yra vaikų priežiūros klubų auklių namuose platforma, kurios įkūrėjai siekia atrinkti geriausias auklytes, kurios nuoširdžiai prižiūrėtų vaikučius savo namuose, o tėveliams vaikų priežiūros paslauga būtų įperkama, lengvai prieinama ir patogi. Šiuo metu vis daugiau žmonių naudojasi internetu, per jį atsiskaito už suteiktas paslaugas, siunčiasi prekes iš tolimiausių pasaulio kampelių. Internetas – puikus ir greitas būdas komunikuoti, rasti reikiamą informaciją, užsisakyti paslaugas bei palikti atsiliepimus. Dažniausiai auklės, dirbdamos ne per Gegutė.lt sistemą, vyksta į tėvelių namus, prižiūri vaikus tam tikromis valandomis ir ima valandinį įkainį už šią priežiūrą. Tačiau tokiu būdu auklės uždirba itin nedideles sumas. Ne visos savo veiklą yra įteisinusios legaliai, tad sąskaitos faktūros už suteiktas paslaugas neišrašo, vyrauja atsiskaitymai grynaisiais pinigais. Gegutėje lizdelių vadovės gali priimti iki 5 vaikų savo namuose, todėl iš tėvelių gali prašyti mažiau už narystę, o uždirbti daugiau vien todėl, kad vienu metu priima keletą vaikų. Atsisakius tradicinių auklės paslaugų ir perkant Gegutės lizdelių narystes, daug daugiau tėvelių galės pasirūpinti savo vaikų priežiūra. Platformoje pateikti išsamūs auklyčių aprašymai, jų namų nuotraukos, padės atsirinkti tinkamiausią variantą kiekvienam vaikui. Taip pat, visiems norisi, kad ir prižiūrėtojos uždirbtų daugiau, tokiu būdu jos labiau rūpinasi mūsų vaikais, skiria daugiau dėmesio. Gegutėje registruojasi itin motyvuotos lizdelio vadovės, kurios turi turėti galimybę uždirbti iki 1000 eur. per mėnesį, kartais ir daugiau. Visos auklytės www.gegutė.lt dirba legaliai, susitvarkiusios reikiamus dokumentus, atsiskaitymai vyksta per banką, sąžiningai sumokami mokesčiai nuo gautų pajamų, lėšų šešėlyje nelieka, tad pasinaudoti GPM lengvata keblumų tikrai nėra.

Padės mokestinė lengvata

Nuo 2019 m. įtvirtinus naujas GPM lengvatas atsirado galimybė susigrąžinti pajamų mokestį už šias paslaugas: pastatų (statinių) apdailos ir bet kokio remonto darbus (išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą), lengvųjų automobilių remonto paslaugas bei nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių) iki 18 metų priežiūros paslaugas. Didžiausia išlaidų suma, nuo kurios galės būti susigrąžinta dalis GPM už šias paslaugas, yra 2 tūkst. eurų; didžiausia suma, kurią galės susigrąžinti vienas asmuo, yra 400 eurų, jei jo pajamos buvo apmokestintos 20 proc. GPM tarifu. Bendra išlaidų suma (įskaitant įmokas už studijas, gyvybės draudimo įmokas, kt.), kuriomis gali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, negalės viršyti 25 proc. gyventojo metinių apmokestinamųjų pajamų.

Būtinos kelios sąlygos

Tam, kad tėveliai galėtų susigrąžinti dalį pinigėlių, skirtų vaikų priežiūrai būtinos kelios sąlygos. Vaikų priežiūros paslaugas privalo suteikti Lietuvos Respublikoje įregistruotas mokesčių mokėtojas arba registruotis mokesčių mokėtoju privalantis asmuo. Kitaip tariant, auklės ar vaikų priežiūros paslaugos turi būti perkamos legaliai, išrašant visus būtinus apskaitos dokumentus, ko tradicinės, valandinės, į namus ateinančios auklytės ne visada gali padaryti, mat jų veikla dažnai nėra įteisinta. www.gegute.lt platformoje registruotos auklytės – visada išrašys reikiamus apskaitos dokumentus, visi atsiskaitymai bus vykdomi per banką, o veikla – formalizuota ir įteisinta. Pasinaudoti mokesčio lengvata, patyrus vaikų priežiūros išlaidų, galės kiekvienas iš sutuoktinių, neatsižvelgiant į tai, kurio vardu bus išrašyta sąskaita už suteiktas paslaugas, iš kurio banke turimos sąskaitos įvyko apmokėjimas.

Pigiau nei auklė, geriau nei darželis

Daugelis tėvelių mato, puikiai supranta šiuolaikinės švietimo sistemos problemas. Darželio auklėtojų atlyginimų politiką, didžiulis vaikų kiekis grupėse, dideliame kolektyve plintančios ligos kelia nerimą ir baimę. Vaikus auginančios šeimos neretai savęs paklausia, ar bus darželyje galimybė atsižvelgti į vaiko raidą, poreikius, o gal „konvejerinė“ vaikų ugdymo sistema paveiks besiformuojančios asmenybės raidą? Kaip išauginti žmogų, o ne statistinį vienetą būryje?… Nepaisant to, yra žmonių, kurie renkasi ir darželių paslaugas. O ar ši mokestinė lengvata bus taikoma šeimomis, savo atžalas ugdančioms darželiuose? Pagal Švietimo įstatymo nuostatas vaikų darželiai/mokyklos teikia ikimokyklinio ugdymo/švietimo (mokymo) paslaugas, o ne vaikų priežiūros paslaugas. Taigi išlaidoms už vaikų ugdymą/mokymą lengvata netaikoma. Tačiau jei tėvai moka už jų vaikų priežiūrą mokyklos patalpose po pamokų valandų, iki galės juos atsiimti, už tokias vaikų priežiūros paslaugas sumokėtoms sumoms lengvata taikoma.

Rinktis atidžiai

Pokyčiai (veiklos, aplinkos, maisto, klimato ir kt.) neišvengiamai kelia tam tikrą įtampą ne tik vaikams, bet ir suaugusiesiems. Žmogus išeina iš komforto zonos, kurioje jautėsi ramus ir atsipalaidavęs. Jaunesni vaikai į pokyčius reaguoja gerokai jautriau. Bet kokios kitos aplinkos permainos vaikui labai naujos ir neįprastos, todėl labai svarbu parinkti vaikui tinkamą ugdymosi aplinką, kurti jaukią namų atmosferą. Kaip žinote, Jūsų vaikai užaugs sveikesni, saugesni, jei su jais praleisite daugiau laiko, kiek galima ilgiau. Taigi Jūsų vidinis noras negrįžti į darbą ilgiau yra visiškai natūralus. Kita vertus, žinome, kad vaikams jau nuo pusantrų metų reikalingi socialiniai ryšiai. Taigi keletas draugų jų namuose tik stiprins Jūsų vaikus ir kurs pamatinius ryšius bendraujant. Taigi Gegutė.lt platforma šiuos abu iš pažiūros prieštaraujančius tikslus gan taikiai suderina. Užsisakius auklytę per www.gegute.lt yra puiki galimybė palikti saugiai ir nebrangiai dienos priežiūrai savo vaikučius, o taip pat gauti GPM mokestinę lengvatą ir susigrąžinti apie 400 Eur kasmet. Mes neabejojame, kad mūsų auklytės taps geriausiomis Jūsų šeimos draugėmis, vaikų prižiūrėtojomis ir pagalbininkėmis.

Plačiau “Versli mama” ir VMI portaluose:

GPM lengvata auklei: kaip pasinaudoti (VMI patarimai)

https://www.vmi.lt/cms/uz-nepilnameciu-vaiku-prieziuros-paslaugas

Kiti straipsniai